تمیز کردن دیوارها برای خانه تکانی عید
آموزش

تمیز کردن دیوارها برای خانه تکانی عید

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری لوازم خانگی ایران «ال کا ایران»، در روزهای پایانی زمستان مردم خانه تکانی را که از سنت های دیرینه ایرانیان ...

یاسمن داودیان | 1 سال قبل

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری لوازم خانگی ایران «ال کا ایران»، در روزهای پایانی زمستان مردم خانه تکانی را که از سنت های دیرینه ایرانیان است آغاز می کنند. تمیز کردن دیوارها برای خانه تکانی عید از اهمیت بیشتری برخوردار می باشد زیرا جلوه اصلی منزل به آن بستگی دارد.

بیشتر بدانید:
 ترفندهای ساده کردن خانه تکانی

همچنین در مطلب تمیز کردن دیوارها برای خانه تکانی عید به موضوعات زیر هم اشاره شده است:

 • براي تميز كردن ديوار رنگ روغني چه شوینده ای به کار می رود
 • تميز كردن ديوار با سركه
 • بهترین ترکیب برای شستن دیوار

تمیز کردن و شست و شوی دیوارها به دلیل ارتفاع بلند کار چندان آسانی نیست اما با رعایت نکاتی در خصوص آن، تمیز کردن دیوارها برای شما آسان تر خواهد شد. در اولین مرحله لازم است نوع جنس دیوار را در نظر بگیرید و با توجه به آن شوینده مناسب به کار ببرید.

تمیز کردن دیوارهای لاتکس

تمیز کردن دیوارهای لاتکس برای خانه تکانی عید با استفاده از ترکیب آب و مایع ظرفشویی به راحتی انجام می شود. نیمی از یک سطل را پر از آب کرده و چند قطره مایع ظرفشویی درون آن بریزید سپس دستمال یا اسفنج خشک را به این محلول آغشته کرده و به آرامی روی دیوار بکشید.

پس از انجام این مرحله با استفاده از یک دستمال خشک و تمیز سطح خیس را پاک کنید تا آلودگی ها بهتر پاک شوند. برای سهولت و نتیجه بهتر این کار را از بالاترین نقطه دیوار به پایین ترین نقطه انجام دهید.

این نکته را به خاطر داشته باشید که استفاده از شوینده و محلول های بسیار قوی برای شستن دیوارهای لاتکس مناسب نیستند. در صورتی که لکه ها به وسیله آب و مواد شوینده از بین نرفتند لازم است دیوار را مجددا رنگ کنید.

براي تميز كردن ديوار رنگ روغني چه شوینده ای به کار می رود

برای تمیز کردن دیوارهای رنگ روغنی علاوه بر محلول آب و مایع ظرفشویی می توانید از محلول سرکه سفید و آب نیز استفاده کنید. رنگ روغنی نسبت به رنگ لاتکس سخت تر است به همین خاطر شست و شوی آن نیز دشوارتر می باشد.

بهترین ترکیب برای شستن دیوار روغنی، تمیز کننده چند منظوره یا جرم گیر به شمار می روند. می توانید از یکی از محلول ها به صورت ترکیب در آب استفاده کنید.

شست و شوی کاغذ دیواری

تمیز کردن دیوارها برای خانه تکانی عید

تمیز کردن دیوارها برای خانه تکانی عید در صورتی که کاغذ دیواری شده باشند به دقت ظرافت و بیشتری نیاز دارد زیرا یک اشتباه کوچک منجر به آسیب جدی به نقش و نگاره آن می شود. همچنین در صورتی که سطح دیوار بیش از حد خیس باشد موجب کنده شدن چسب آن نیز می شود.

بنابراین با توجه به توضیحاتی که ارائه دادیم لازم است از یک شوینده ملایم و دستمال خشک جهت تمیز کردن دیوارها استفاده کنید. دستمال را کمی مرطوب کرده و به آرامی بر روی لکه های دیوار بکشید.

کاغذ دیواری های قابل شست و شو را می توان به راحتی و با استفاده از اسفنج و محلول آب گرم و مایع ظرفشویی تمیز کرد اما فراموش نکنید که بلافاصله پس از به کار بردن اسفنج، باید سطح دیوار با استفاده از دستمال خشک پاک کنید تا دچار رطوبت نشود.

شست و شوی دیوار گچی

تمیز کردن دیوارها برای خانه تکانی عید

برای شست و شوی دیوار گچی به دلیل اینکه هیچ رنگی بر روی آن به کار نرفته بهتر است به صورت هفتگی آن را گردگیری کنید تا هنگام شست و شو با مشکلی مواجه نشوید.

معمولا گرد وغبار منجر به دو رنگ شدن دیوار می شود به همین خاطر در برخی از مواقع لازم است جهت تمیز کردن دیوارها برای خانه تکانی عید از سفید کننده استفاده کنید. یک سطل آب را با نصف پیمانه مایع سفید کننده مخلوط کرده و با استفاده از اسفنج آغشته به آن بر روی لکه ها بکشید سپس آن را خشک کنید.

شست و شوی دیوارپوش

برای تمیز کردن دیوارپوش ها باید از پایین دیوار شروع کرده و به سمت بالا روید. در شست و شوی دیوارپوش نیز باید از اسفنج و آب گرم استفاده کنید و پس از انجام این مراحل با استفاده از حوله پرزدار سطوح را خشک کنید.

جهت از بین بردن لکه های سخت و قدیمی لازم است شوینده های قوی استفاده کنید تا لکه های آن کاملا پاک شوند. جهت شست و شوی دیوارها به هیچ عنوان موادی نظیر لاک پاک کن، حلال رنگ و … را به کار نبرید زیرا رنگ و طرح موجود بر روی دیوارپوش را کمرنگ و یا حتی از بین می برند. همچنین استفاده از سیم ظرفشویی و ساینده های سفت موجب خط و خش بر روی سطوح می شود.

تمیز کردن دیوارپوش های پی وی سی با استفاده از تمیز کننده آنتی باکتریال پی وی سی سبب طول عمر و نظلفت بیشتر دیوارها می شود.

نکات و هشدارهای شست وشوی دیوار

تمیز کردن دیوارها برای خانه تکانی عید

 1. پیش از انجام هر کاری با استفاده از یک دستمال خشک دیوارها را گردگیری و خشک کنید.
 2. در مرحله بعدی از اسفنج و دستمال مرطوب استفاده کنید زیرا باعث می شود تا دوده و گردغبار بر سطح دیوار پخش شود.
 3. هر چیزی که بر روی دیوار نصب کرده اید را بردارید.
 4. با استفاده از جارو و یا تی قسمت هایی که دسترسی به آن دشوار است را گردگیری کنید.
 5. جهت گردگیری با کیفیت تر می توان از جارو برقی استفاده کرد.
 6. پیش از تمیز کردن دیوارها کف اتاق را با پلاستیک و یا پارچه بپوشانید تا کفپوش نیز آلوده نشود.
 7. تمیز کردن دیوارها را از بالا به پایین انجام دهید.
 8. در حین تمیز کردن دیوارها یک سطل آب در کنار خود داشته باشید تا برای شست و شوی دستمال ها دچار دردسر نشوید.
 9. پیش از تمیز کردن دیوار مایع شوینده را بر روی دیوار تست کنید تا از بی خطر بودن آن مطمئن شوید.

شست و شوی دیوار با بخارشوی

شست و شوی دیوار با بخارشوی

استفاده از بخارشوی در کنار روش های سنتی و دستی بسیار کاربردی تر به شمار می رود. دستگاه بخارشوی صنعتی با دمای بسیار بالا بر آلودگی ها تاثیر می گذارد و همه کثیفی ها را از بین می برد.

شست و شوی دیوار با انواع شوینده ها

تمیز کردن دیوارها برای خانه تکانی عید

همان طور که پیش از این هم اشاره کردیم بهترین شوینده برای شست و شوی دیوار آب گرم و محلول های ملایم است اما در کنار آن شوینده های شیمیایی و خانگی نیز وجود دارند که در تمیز کردن دیوارها برای خانه تکانی عید موثر هستند.

 • شوینده های شیمیایی:در بازار انواع متفاوتی از شوینده ها جهت تمیز کردن نقاط مختلف منزل وجود دارند اما این نکته را در نظر داشته باشید که شوینده های شیمیایی در عین حال که شست و شوی را تسریع می بخشند برای سلامت ریه ها بسیار مضر هستند.
 • شوینده های خانگی: تمیز کردن دیوار با سرکه به صورت ترکیب با آب در تمیز کردن دیوارها بسیار مناسب هستند. در کنار آن خمیردندان نیز تاثیر دارد برای استفاده از آن خمیردندان غیر ژلی را روی نقاط کثیف بگذارید و سپس با استفاده از برس بر روی آن بکشید پس از انجام این مراحل با دستمال مرطوب سطح دیوار را خشک کنید.

 • شوینده های طبیعی: نصف قاشق مربا خوری مایع ظرفشویی را به همراه یک قاشق غذاخوری آمونیاک و یک دوم پیمانه بوراکس را مخلوط کنید. این محلول در تمیز کردن رنگ های روغنی بسیار موثر است.

بوراکس پودری سفید رنگ و تشکیل شده کریستال های نرم و بی رنگ است که به راحتی در آب حل می شود. بوراکس در ترکیب مواد اکثر مواد شوینده به کار می رود. این پودر را می توانید از فروشگاه های مواد شیمیایی- بهداشتی خریداری کنید.

 

انتهای پیام/

نظر شما چیست؟