سایر خبرها

بازار ارز اساسا یک بازار غیرقانونی است

آرامش نسبی بازار آزاد ارز در هفته‌های گذشته اتفاقی بوده که تا حدود بسیار زیادی توانسته از بروز تلاطمات اقتصادی در کشور جلوگیری کند.

admin | 6 سال قبل

به گزارش پایگاه خبری لوازم خانگی ایران «ال کا ایران»، امری که یک اقتصاددان آن را به خاطر تزریق ارز توسط دولت به بازار و همچنین دستگیری برخی از دلالان این بازار ارزیابی می‌کند و تاکید دارد که دولت باید بازار آزاد ارز را جمع کند.

بخش زیادی از نوسانات مداوم ارزی در ماه‌های گذشته به خاطر تلاطمات در بازار آزاد ارز بوده است. امری که باعث شد نرخ دلار در بازار آزاد در ماه‌های گذشته تا مرز ۲۰ هزار تومان هم پیش رود. این بازار حالا با مداخلات دولت و کنترل برخی از محرک‌های غیرواقعی کنترل شده است اما چیزی که بیم آن می‌رود، نوسان و تلاطم دوباره در این بازار است؛ امری که یک اقتصاددان معتقد است باید اساسا بازار آزاد ارز را برچید، چراکه هم غیرقانونی است و هم نمی‌تواند نیازی از نیازهای جامعه را اقتصادی برطرف کند.

حسین صمصامی، سرپرست اسبق وزارت اقتصاد با اشاره به آرامش نسبی حاکم بر بازار ارز به نوسانات قیمتی شدید این بازار در نیمه اول سال اشاره کرد و گفت: زمانی که قیمت دلار به ۱۸ هزار تومان رسید، دولت ارز زیادی وارد بازار کرد و از طرف دیگر، بسیاری از دلال‌ها را هم دستگیر کرد؛ این مساله باعث شد آرامش نسبی بر بازار حاکم شود.

بازار اساسا غیرقانونی است

صمصامی همچنین با بیان اینکه سیاست دولت مبنی بر عرضه ارز به بازار به صورت مداوم سیاستی غلط است، بازار ارز را اساسا یک بازار غیرقانونی دانست و گفت: اینکه دولت مداخله نمی‌کند و این بازار را برنمی‌چیند، اشتباه است. چراکه هر لحظه ممکن است باعث ایجاد تلاطماتی در مسائل ارزی شود.

او با بیان اینکه برخی از صادرکنندگان ارز خود را وارد سامانه‌های دولتی نمی‌کنند، ادامه داد: همین بازار ارز باعث شده برخی از صادرکنندگان از طریق کانال‌های غیررسمی به این بازار ارز خود را وارد کرده و با قیمت‌های بالا به فروش برسانند.

سرپرست اسبق وزارت اقتصاد به سوی دیگر بازار ارز هم اشاره کرد و گفت: برخی از تقاضا کنندگان در بازار ارز، تولیدکنندگان هستند که برای جبران بخشی از هزینه‌های ارزی خود که دولت نتوانسته تامین کند به سمت بازار ارز روی می‌آورند اما بخش دیگر این تقاضا کنندگان قاچاقچیان هستند که برای واردات غیرقانونی خود نیازمند ارز هستند.

وی با اشاره به مسافران خارجی به عنوان گروه دیگر تقاضاکنندگان ارز در بازار آزاد ادامه داد: برخی از تقاضاکنندگان بازار آزاد ارز گروه‌هایی هستند که می‌خواهند سرمایه خود را از کشور خارج کنند. بخش دیگر این تقاضا هم مربوط به مداخلات کشورهای خارجی است که می‌آیند و ارزهای خارجی را از بازار خریداری می‌کنند تا باعث تلاطم شوند.

تولیدکنندگان تنها نیازمندان واقعی بازار آزاد

او گفت که تمامی نیازهایی که از طریق بازار آزاد ارز تامین می‌شود، غیرقانونی و برای مصارف غیرضروری و چه بسا مخرب است؛ تنها نیاز ضروری در این بازار نیاز تولیدکنندگان است که اینجا باید دولت مداخله کرده و حداکثر نیاز ارزی تولیدکنندگان را تامین کند.

گفتنی است، از حدود یک ماه پیش شبکه بانکی متناسب با سقوط قیمت ارزهای خارجی در بازار، به طور جدی‌تری خریدار ارز  مردم شده است. دوشنبه اخیر (۳۰ مهر) بانک‌ها دلار را تا ۱۰ هزار و ۷۰۰ و یورو را تا ۱۲ هزار و ۳۰۰ تومان از مردم خریداری می‌کردند./ایسنا

انتهای پیام/

نظر شما چیست؟