تلویزیون سام الکترونیک
یخچال فریزر جی پلاس
جالب و خواندنی دکوراسیون منزل

سال 96 چه رنگيست؟

به گزارش پایگاه خبری لوازم خانگی ایران «ال کا ایران»، سنت رنگ سال، يک رسم محبو است که مردم سراسر دنيا از آن استقبال مي کنند و زندگي و انتخاب هايشان آگاهانه يا ناآگاهانه تحت تاثير آن قرار مي گيرد. بسياري از افراد بدون اينکه توجهي به ماهيت اين رنگ داشته باشند، تمام تلاش خود را براي جورشدن با آن به خرج مي دهند. از رنگ لباس و کيف و کفش گرفته تا رنگ مو و تغيير رنگ اتاق ها و دکوراسيون داخلي.
امسال هم طبق معمول سال هاي گذشته، قبل از فرارسيدن سال نو ميلادي و در ماه سپتامبر رنگ سال معرفي شد. رنگي که کم کم بايد منتظر باشيم پشت ويترين مغازه هاي لباس فروشي و لوازم آرايشي راه يابد و خود را به دکوراسيون داخلي، مبلمان و محصولات ديگر خانگي تحميل کند.

سال 96 چه رنگيست؟
چه کساني، چرا و چگونه رنگ سال را انتخاب مي کنند؟ براي پاسخ به اين پرسش، بايد به چنددهه قبل، يعني دقيقا سال 1963 بازگشت. سالي که يک فارغ التحصيل رشته شيمي به نام «لارنس هربرت»، ساختاري براي استاندارد کردن رنگ ها، بنا نهاد و به هر رنگ، عددي اختصاص داد. تا پيش از آن رنگ هاي محلي براي اختلاف نظر بودند. مثلا بعضي قرمزها به نظر سرخ تر مي رسيدند و بعضي ها، هم قرمز بودند و هم نه.
اين موضوع براي توليد سري محصولات يا تکرار رنگ ها مشکل ساز بود و قضاوت متغير مردم و خطاي انساني مي توانست يک رنگ واحد را تا چند درجه تغيير بدهد. پس از اختراع لارنس ديگر رنگي با رنگ ديگر اشتباه گرفته نمي شد و صاحبان صنايع مد هم مي توانستند به صورت عيني تري در مورد رنگ ها با هم تبادل نظر کنند.

در سال هاي بعد لارنس شرکتي را تاسيس کرد و نامش را پنتون (Pantone) گذاشت. پنتون به معني «همه رنگ ها» است. (پن يعني همه و تن هم معني رنگ مي دهد). اين شرکت به سرعت با تبليغ در هفته هاي مد نيويورک براي خود، شهرتي کسب کرد. سپس پاي هدايا و اشياي با برند و مارک پنتون به ميان آمد و پس از آن فروشگاه ها و بوتيک هايي با اين برند، پا گرفتند.
از سال 2000 به بعد، موسسه رنگ پنتون رنگ سال را انتخاب و اعلام مي کند. اين شرکت ابتدا به طور غيررسمي اين کار را انجام مي داد اما به مرور زمان با توجه به برندسازي قوي که در اين زمينه انجام داد، اين طرح را جهاني و بسياري از بزرگان دنياي مد و فشن را نيز مجبور به تبعيت از آن کرد، چرا که عموم مردم نيز تمايل به استفاده از آن دارند و حالا ديگر در آغاز هر سال نو ميلادي يکي از خبرهاي جذاب براي بسياري از افراد جامعه همين است که رنگ سال جديد چه رنگياست؟

در زمينه انتخاب و تصميم نهايي در رابطه با رنگ سال، کمپاني پنتون دست به انتخاب نمي زند و نتيجه نظرخواهي هاي گسترده، منجر به انتخاب رنگ سال مي شود. به اين شکل که شرکت پنتون براي پيدا کردن رنگ سال، يک تيم تشکيل مي دهد تا رنگي را که در جامعه استفاده صعودي داشته و در ييشتر بخش هاي طراحي قابل استفاده باشد، انتخاب کنند. درواقع اين انتخاب از طريق نظرسنجي هاي مردمي و از بين رنگ هاي پيشنهادي شرکت پنتون صورت مي گيرد،
رنگ سال و همه حواشي آن درواقع يک رويداد غربي است که با توجه به تاثيرگذاري صنعت مد اروپا و آمريکا بر جهان، به کشورهاي شرقي هم سرايت کرده است. در ايران و کشورهاي آسيايي رنگ سال به اندازه کشورهاي اروپايي تثايرگذار نيست اما با توجه به فعاليت برندها و فروشگاه هاي پوشاک خارجي در شهرهاي بزرگ ايران، رنگ سال خواسته يا ناخواسته وارد زندگي روزمره افراد مي شود.
بماند که مراکز توليد پوشاک و مد داخلي هم هرساله رنگ توليدات داخلي را تحت تاثير همين فضاي جهاني تنظيم مي کنند. در حالي که بسياري از هالي دنياي مد و فشن، مشتاقانه منتظر رنگس ال 2017 بودند، موسسه پنتون رنگ سال را سبز روشن معرفي کرد. اين رنگ که «Greenery» ناميده شده است سبزي است که ته مايه زرد داشته و تداعي کننده روز اول بهار و طبيعت زنده است. پسوند «er» در Greenery به معناي تکرارشونده، براي توصيف اين رنگ است که در مورد اين پسوند مي توان به مفاهيم حيات دوباره بخشيدن، دوباره جوان کردن و دوباره ساختن اشاره کرد.
اين رنگ بيش از هر چيز، يادآور برگ هاي جوان و جوانه گياهان است. برجسته ترين خصوصيت اين رنگ مفهوم محيط زيست است چرا که مربوط به آن (15- 0343) مختص رنگ سبزي است که هنگام جوانه زدن ديده مي شود، با اين مضمون پنتون سعي داشته تا رنگ خاص تازه شدن را براي سال 2017 ميلادي معرفي کند.
«لتريک آيزمن» (Leatrice Eiseman) مدير اجرايي موسسه پنتون پيشتر در بيانيه اي اعلام کرده بود: «اين رنگ سبز براي ما در سال 2017 محيط اجتماعي، شاد و پرسر و صدايي ايجاد خواهد کرد.»
آيزمن در ادامه صحبت هايش عنوان کرد که اين رنگ سبز، نماد اتصال دوباره ما با طبيعت است و احاطه شدن با حس خوب و تزگي به سبک زندگي طبيعت، هيجان و احساس خوش سرزندگي را منتقل مي کند. همچنين براي مردم اين دوره که غرق در مشکلات و زندگي شهرنشيني هستند يک رنگ آرامش بخش است.

سبز نه خاکستري!
پنتون، اگرچه بهترين و معتبرترين کمپاني تعيين رنگ سال است اما تنها شرکتي نيست که براي هر سال رنگ تعيين مي کند. کمپاني هاي ديگري مانند «شروين ويليامز» و «بنجامين مور» هم براساس ويژگي هاي فرهنگي، معماري، نورهاي مناسب و حس و حال آن سال، رنگ هاي خود را پيشنهاد مي دهند. با وجود اين کمپاني پنتون با توجه به قدمت و به اين دليل که بزرگ ترين و مهم ترين مرجع رنگ در جهان به شمار مي رود، تقريبا بيشترين راي را به رنگ هاي منتخب خود در سال هاي گذشته اختصاص داده است.
شروين ويليامز يک شرکت فعال در زمينه رنگ است که در سال 1866 ميلادي توسط دو تاجر آمريکايي به نام هاي «هنري شروين» و «ادوارد ويليامز» در شهر کليولند اوهايو در آمريکا تاسيس شد. اين شرکت براساس رده بندي شرکت هاي بزرگ رنگ سازي جهان در سال 2013، مقام چهارم جهان را به خود اختصاص داد.
در حالي که خيلي ها از رنگ سبز بهاري پيشنهادي پنتون به عنوان رنگ سال حرف مي زدند، شروين ويليامز اما براي رنگس ال 2017 پينشهاد ديگري اعلام کرد. اين شرکت براي سال 2017 رنگ خاکستري متمايل به قهوه اي (موشي) با کد SW6039 را پيشنهاد کرده است: رنگي با ترکيب رنگ خاکي، طوسي روشن و بنفش و مناسب براي دور شدن از تمام استرس هاي سال شلوغ پيش رو.

يکي از ويژگي هاي رنگ موشي اين است که در عين مدرن بودن، حس و حالي قديمي ايحاد مي کند و همزمان مي تواند ظاهري لوکس به فضاي خانه ببخشد و به همين دليل هم از زمان اعلام اين رنگ، معماران داخلي و فعالان دکوراسيون از آن استقبال زيادي کرده اند. خاکستري موشي کمي هم مايل به بنفش رنگ خنثايي است که مي توان به سادگي آن را با رنگ هاي مختلف هماهنگ کرد و حس زندگي بيشتري را به وجود آورد. اين رنگ با وضعيتي نه گرم نه سرد، نه خاکستري، نه قهوه اي، نه تاريک نه روشن، جايي در وسط ايستاده است.
به گفته «سو وادن»، مدير بازاريابي رنگ در شروين ويليامز، رنگ هاي خنثي همواره در حال تغير هستند. در پنج سال گذشته همه افراد درباره رنگ خاکستري صحبت مي کردند و مصرف کنندگان اغلب اوقات در پي استفاده از رنگ هاي محافظه کارانه تر براي نقاشي تزيين خانه هاي خود بودند. خب حالا ديگر خواسته آن ها برآورده شده و حاصل ازدواج رنگ هاي خاکستري و قهوه اي به دنيا آمده است.
ودان درباره رنگ سال 2017 مي گويد، پناه بردن به رنگ موشي، راهي براي دور شدن از اضطراب هاي دنيا بيرون و رسيدن به نوع تعادل است. به نظر او موشي رنگي است که در سال هاي پيش رو بيش از همه رنگ ها در کانون توجه خواهدبود.
«بنجامين مور اند کو» که با نام هاي بنجامين مور پينتس و بنجامين مور نيز شناخته مي شود، شرکت شيمياي آمريکايي فعال در توليد رنگ و پوشش هاي سطحي است که در سال 1883 ميلادي تاسيس شد. بنجامين مور اما پيش از پنتون رنگ خود را براي رنگ سال 2017 انتخاب کرد، بنفش با ترکيبي از خاکستري (بنفش شاه پسند). البته برخي وب سايت ها اين رنگ را حاصل ترکيب ياسي و بنفش دانسته اند اما وب سايت رسمي کمپاني بنجامين ترکيب اصلي رنگ سال 96 را خاکستري و بنفش اعلام کردهاست.

ايده رنگ سال 2017 از سايه و تاثيرات آن گرفته شده. ترکيب رنگي که وقتي به آن نگاه مي کنيد حس ديدن سايه را براي شما به وجود مي آورد. اين رنگ بنفش که با خاکستري ترکيب شده به نام سايه با کد 2117-30 ثبت شده است.
بنفشي جذاب که در کنار هر رنگي روح و شخصيت آن رنگ را حفظ و محيط گرمي را به وجود مي آورد. به گفته کمپاني بنجامين مور رنگ سال 2017 داراي نفوذ بسيار بالايي است، رنگي سلطنتي که در تلفيق با نور، محيطي متفاوت را به ارمغان مي آورد، رنگي با اعتماد به نفس بالا و عميق.
آن طور که کمپاني بنجامين مور درباره انتخاب امسالش مي گويد، اين شرکت پس از آنکه سال گذشته سفيد صدفي را به عنوان رنگ سال انتخاب کرده بود، حالا به دنبال رنگي قوي تر براي رنگ سال 2017 مي گشت و رنگ بنفش شاه پسند (violet verbena) را براساس آنچه مردم به دنبال آن هستند انتخاب کرده به طوري که مردم با استفاده از آن بتوانند پاسخگوي نيازهايشان باشند.
مدير اجرايي اين شرکت به نام «الن اونيل» (Alan O’Neill) در اين رابطه گفته است که اين رنگ کاملا کاربردي بوده و به صورت چندين لايه در طيف هاي گوناگون مي توان از آن بهره گرفت. او اين رنگ را وسوسه انگيز و رويايي توصيف کرده است.
جالب است بدانيد که اين رنگ الزاما رنگي خيلي پرفروش و جذاب بازار مد نيست بلکه رنگي است براي طراحان در تمامي بخش ها که بيان کننده حالت و نگرش بخشي از مردم است. بنفش مايل به خاکستري، سايه اي با حال سوفسطايي و شاعرانه است که انرژي و هارموني را وارد فضاي مي کند. واقعيت اين است که پالت رنگ مور براي امسال شبيه مجموعه اي از سنگ هاي سلطنتي است، همانقدر آرام و همانقدر جذاب.

منبع:ماهنامه زنان و زندگی

ارسال دیدگاه